Sborník literární soutěže New weird - Sladké sny

6. ledna 2014 v 11:19 | Taive |  Četla jsem

Literární soutěž New weird je unikátním počinem Kateřiny Andrlové alias Sussanach, která ji na svých stránkách pořádá již třetím rokem. Jediné české klání amatérských povídek v tomhle zvláštním mladém žánru fantastiky právem získalo pozornost i ze strany nakladatelů a kritiků a tak se o letošních Vánocích objevil na stránkách Sardenu sborník vítězných prací z uplynulých dvou let, (můžete si ho tu stáhnout a nebude vás to ani nic stát) v krásné obálce Petry Slovákové. Organizátorce soutěže a všem úspěšným soutěžícím nezbývá, než pogratulovat, a ponořit se mezi mutanty, nemrtvé, živé stroje, kouzelníky a homunkuly do podivných a čarovných světů.


Na vítězství v prvním z obou ročníků dosáhla Anna Ekyelka Murdochová s povídkou Jen člověk, druhou úspěšnou mladou literátkou je pak Tereza Kadet Kadečková a její titulní Sladké sny. Obě dvě ve svých čtivých a dobrodružných příbězích prokleply podstatu lidství. Zatímco první z autorek hledá ve své akcí nabité povídce hodnotu obyčejné, prosté lidské bytosti ve světě obydleném fantaskními tvory, druhá usiluje o nesmrtelnost v daleké a potemnělé budoucnosti a nezapomíná při tom na humor sobě vlastní.

I ostatní soutěžící se činili a předvádí nám celé defilé těch nejpodivnějších postav a neomezené představivosti.

Jako bonus se na konci celého sborníku vyjímá povídka porotkyně Terezy Matoušové. Temná postapokalyptická vize o životě po životě s chytlavou atmosférou bizarního divokého západu.

Soutěž New weird odhaluje nové talentované autory a nové možnosti fantastiky a je skvělou alternativou pro ty, které světy klasické fantasy už přeci jen trochu nudí. Můžete se nejen začíst do řádků úspěšných autorů, ale i se stát jedním z nich a třeba se objevit na stránkách slíbeného sborníku z dalšího ročníku (odkaz na soutěž jsem vám hodila do sloupečku vlevo). Já už chytám inspiraci za pačesy.

A co vy a nové žánry fantastiky? Vítáte moderní experimenty, nebo jste spíš zastánci klasiky?

Taive
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 17. února 2014 v 10:39 | Reagovat

Susanah, je tam jen H =)
A Temnářka je Tereza Matoušková!

Jinak díky za zmínku =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama